- Single Row Radial Bearing
- 40 mm ID x 80 mm OD x 18 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| I.D. | 40 mm |
| Limiting Speed - Grease | 8000 rpm |
| Bearing Type | Radial |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision | Standard |
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Dynamic Load Rating | 35500 N |
| Static Load Rating [Max] | 28800 N |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| O.D. | 80 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Material | Metal |
| Rows of Balls | Single |
| icNumber | 7697694 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Enclosure | Single Shield |
| Limiting Speed - Oil | 9500 rpm |
| Ball Material | Steel |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Contact Angle | 0° |
| Cage Type | Metal |
| Preload Level | None |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Outer Ring Width | 18 mm |
| Corner Radius [Min] | 1.1 mm |
| Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Width | 18.000 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Weight | 0.849 LB |
| EAN or UPC | 29176027963 |

