- Single Row Radial Bearing
- 40 mm ID x 80 mm OD x 18 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Static Load Rating [Max] | 28800 N |
| Contact Angle | 0° |
| Bearing Type | Radial |
| Rows of Balls | Single |
| Dynamic Load Rating | 35500 N |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Cage Type | Metal |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| I.D. | 40 mm |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| O.D. | 80 mm |
| Limiting Speed - Oil | 9500 rpm |
| Material | Steel |
| Seal Material | Metal |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Ball Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Outer Ring Width | 18 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Enclosure | Single Shield |
| icNumber | 7697694 |
| Locking Device | No Locking Device |
| Corner Radius [Min] | 1.1 mm |
| Width | 18.000 mm |
| Limiting Speed - Grease | 8000 rpm |
| Preload Level | None |
| Bore Type | Round Bore |
| Weight | 0.849 LB |
| EAN or UPC | 29176027963 |

