- Single Row Radial Bearing
- 40 mm ID x 80 mm OD x 18 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Outer Ring Width | 18 mm |
| O.D. | 80 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Width | 18.000 mm |
| Corner Radius [Min] | 1.1 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Cage Type | Metal |
| Precision | Standard |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Material | Metal |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Limiting Speed - Oil | 9500 rpm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 35500 N |
| I.D. | 40 mm |
| Static Load Rating [Max] | 28800 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 8000 rpm |
| Preload Level | None |
| Rows of Balls | Single |
| Ball Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Bearing Type | Radial |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| icNumber | 7702479 |
| O.D. Type | Straight |
| Enclosure | Single Shield |
| Contact Angle | 0° |
| Weight | 0.849 LB |
| EAN or UPC | 29176000072 |

