- Single Row Radial Bearing
- 40 mm ID x 80 mm OD x 18 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| O.D. Type | Straight |
| Width | 18.000 mm |
| Precision | Standard |
| Enclosure | Single Shield |
| Bearing Type | Radial |
| Seal Material | Metal |
| Static Load Rating [Max] | 28800 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Corner Radius [Min] | 1.1 mm |
| Limiting Speed - Grease | 8000 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 9500 rpm |
| I.D. | 40 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| icNumber | 7702479 |
| Contact Angle | 0° |
| Ball Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| O.D. | 80 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Outer Ring Width | 18 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Dynamic Load Rating | 35500 N |
| Bore Type | Round Bore |
| Weight | 0.849 LB |
| EAN or UPC | 29176000072 |

