- Single Row Radial Bearing
- 40 mm ID x 80 mm OD x 18 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| icNumber | 7704727 |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Enclosure | Open |
| Seal Material | None |
| Dynamic Load Rating | 35500 N |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Outer Ring Width | 18 mm |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Width | 18.000 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Precision | Standard |
| Bearing Type | Radial |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| I.D. | 40 mm |
| Preload Level | None |
| Contact Angle | 0° |
| Bore Type | Round Bore |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Type | Metal |
| Ball Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 28800 N |
| Limiting Speed - Oil | 9500 rpm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Corner Radius [Min] | 1.1 mm |
| Limiting Speed - Grease | 8000 rpm |
| Material | Steel |
| O.D. | 80 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Weight | 0.871 LB |
| EAN or UPC | 29176027956 |

