- Single Row Radial Bearing
- 40 mm ID x 80 mm OD x 18 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Dynamic Load Rating | 35500 N |
| Precision | Standard |
| O.D. | 80 mm |
| Ball Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 28800 N |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Rows of Balls | Single |
| Limiting Speed - Grease | 8000 rpm |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Width | 18.000 mm |
| icNumber | 7704727 |
| Preload Level | None |
| Limiting Speed - Oil | 9500 rpm |
| Seal Type | Unsealed |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Corner Radius [Min] | 1.1 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Material | None |
| Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Outer Ring Width | 18 mm |
| I.D. | 40 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Contact Angle | 0° |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Type | Metal |
| Bearing Type | Radial |
| Weight | 0.871 LB |
| EAN or UPC | 29176027956 |

