- Single Row Radial Bearing
- 35 mm ID x 72 mm OD x 17 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Contact Angle | 0° |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Round Bore |
| Limiting Speed - Grease | 9000 rpm |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Rows of Balls | Single |
| Ball Material | Steel |
| Seal Material | Metal |
| Preload Level | None |
| Static Load Rating [Max] | 22100 N |
| Width | 17.000 mm |
| Precision | Standard |
| Cage Type | Metal |
| Limiting Speed - Oil | 11000 rpm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Dynamic Load Rating | 27800 N |
| I.D. | 35 mm |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Enclosure | Single Shield |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Bearing Type | Radial |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. | 72 mm |
| Material | Steel |
| Corner Radius [Min] | 1.1 mm |
| Outer Ring Width | 17 mm |
| Weight | 0.661 LB |
| EAN or UPC | 29176027932 |

