- Single Row Radial Bearing
- 35 mm ID x 72 mm OD x 17 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Dynamic Load Rating | 27800 N |
| Outer Ring Width | 17 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Material | Steel |
| Seal Material | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Rows of Balls | Single |
| Locking Device | No Locking Device |
| Static Load Rating [Max] | 22100 N |
| Width | 17.000 mm |
| Preload Level | None |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Contact Angle | 0° |
| Ball Material | Steel |
| Enclosure | Single Shield |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Corner Radius [Min] | 1.1 mm |
| I.D. | 35 mm |
| Cage Type | Metal |
| O.D. | 72 mm |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Limiting Speed - Oil | 11000 rpm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Limiting Speed - Grease | 9000 rpm |
| Weight | 0.661 LB |
| EAN or UPC | 29176027932 |

