- Single Row Radial Bearing
- 35 mm ID x 72 mm OD x 17 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Bore Type | Round Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Bearing Type | Radial |
| I.D. | 35 mm |
| Width | 17.000 mm |
| O.D. | 72 mm |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Contact Angle | 0° |
| Capacity | Maximum Capacity |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Preload Level | None |
| Rows of Balls | Single |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Corner Radius [Min] | 1.1 mm |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Static Load Rating [Max] | 22100 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Grease | 9000 rpm |
| Seal Type | Unsealed |
| Enclosure | Open |
| icNumber | 7704726 |
| Ball Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Limiting Speed - Oil | 11000 rpm |
| Material | Steel |
| Outer Ring Width | 17 mm |
| Seal Material | None |
| Dynamic Load Rating | 27800 N |
| Weight | 0.661 LB |
| EAN or UPC | 29176000065 |

