- Single Row Radial Bearing
- 35 mm ID x 72 mm OD x 17 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Rows of Balls | Single |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Type | Metal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Contact Angle | 0° |
| Corner Radius [Min] | 1.1 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Material | Steel |
| I.D. | 35 mm |
| Preload Level | None |
| Bearing Type | Radial |
| Outer Ring Width | 17 mm |
| O.D. | 72 mm |
| Seal Material | None |
| Dynamic Load Rating | 27800 N |
| Precision | Standard |
| Capacity | Maximum Capacity |
| icNumber | 7704726 |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating [Max] | 22100 N |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Bore Type | Round Bore |
| Limiting Speed - Oil | 11000 rpm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Ball Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Width | 17.000 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Limiting Speed - Grease | 9000 rpm |
| Weight | 0.661 LB |
| EAN or UPC | 29176000065 |

