- Single Row Radial Bearing
- 35 mm ID x 72 mm OD x 17 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Seal Material | None |
| O.D. Type | Straight |
| Locking Device | No Locking Device |
| Preload Level | None |
| Enclosure | Open |
| Cage Type | Metal |
| Static Load Rating [Max] | 22100 N |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Rows of Balls | Single |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 27800 N |
| Material | Steel |
| Width | 17.000 mm |
| Ball Material | Steel |
| O.D. | 72 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision | Standard |
| Corner Radius [Min] | 1.1 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Limiting Speed - Grease | 9000 rpm |
| Seal Type | Unsealed |
| Limiting Speed - Oil | 11000 rpm |
| Outer Ring Width | 17 mm |
| I.D. | 35 mm |
| Contact Angle | 0° |
| Cage Material | Pressed Steel |
| icNumber | 7696613 |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Weight | 0.661 LB |
| EAN or UPC | 29176000058 |

