- Single Row Radial Bearing
- 35 mm ID x 72 mm OD x 17 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Width | 17.000 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Static Load Rating [Max] | 22100 N |
| Limiting Speed - Grease | 9000 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Rows of Balls | Single |
| Dynamic Load Rating | 27800 N |
| Limiting Speed - Oil | 11000 rpm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. | 72 mm |
| Material | Steel |
| Outer Ring Width | 17 mm |
| Cage Type | Metal |
| Precision | Standard |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| icNumber | 7696613 |
| O.D. Type | Straight |
| Bearing Type | Radial |
| Locking Device | No Locking Device |
| I.D. | 35 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Enclosure | Open |
| Preload Level | None |
| Seal Type | Unsealed |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Corner Radius [Min] | 1.1 mm |
| Seal Material | None |
| Contact Angle | 0° |
| Weight | 0.661 LB |
| EAN or UPC | 29176000058 |

