- Single Row Radial Bearing
- 30 mm ID x 62 mm OD x 16 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Seal Material | None |
| Corner Radius [Min] | 1 mm |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Grease | 10000 rpm |
| Preload Level | None |
| Bore Type | Round Bore |
| Contact Angle | 0° |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Width | 16.000 mm |
| Material | Steel |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Limiting Speed - Oil | 12000 rpm |
| Ball Material | Steel |
| icNumber | 7704724 |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Bearing Type | Radial |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| I.D. | 30 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Dynamic Load Rating | 21000 N |
| Cage Type | Metal |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Outer Ring Width | 16 mm |
| Precision | Standard |
| Static Load Rating [Max] | 16300 N |
| O.D. | 62 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Weight | 0.481 LB |
| EAN or UPC | 29176032097 |

