- Single Row Radial Bearing
- 30 mm ID x 62 mm OD x 16 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Capacity | Maximum Capacity |
| O.D. | 62 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Type | Unsealed |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| I.D. | 30 mm |
| Cage Type | Metal |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| Contact Angle | 0° |
| Static Load Rating [Max] | 16300 N |
| Preload Level | None |
| Limiting Speed - Grease | 10000 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 12000 rpm |
| Outer Ring Width | 16 mm |
| Width | 16.000 mm |
| Ball Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 21000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Seal Material | None |
| Precision | Standard |
| icNumber | 7704724 |
| Corner Radius [Min] | 1 mm |
| Weight | 0.481 LB |
| EAN or UPC | 29176032097 |

