- Single Row Radial Bearing
- 30 mm ID x 62 mm OD x 16 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Ball Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. | 62 mm |
| Preload Level | None |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Contact Angle | 0° |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Material | Steel |
| Bearing Type | Radial |
| I.D. | 30 mm |
| Cage Type | Metal |
| Static Load Rating [Max] | 16300 N |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Seal Material | None |
| Width | 16.000 mm |
| O.D. Type | Straight |
| icNumber | 7698855 |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Grease | 10000 rpm |
| Bore Type | Round Bore |
| Rows of Balls | Single |
| Dynamic Load Rating | 21000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Type | Unsealed |
| Precision | Standard |
| Outer Ring Width | 16 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Limiting Speed - Oil | 12000 rpm |
| Corner Radius [Min] | 1 mm |
| Weight | 0.467 LB |
| EAN or UPC | 29176000041 |

