- Single Row Radial Bearing
- 30 mm ID x 62 mm OD x 16 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Preload Level | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| I.D. | 30 mm |
| Precision | Standard |
| Seal Type | Unsealed |
| Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Type | Radial |
| Outer Ring Width | 16 mm |
| icNumber | 7698855 |
| Enclosure | Open |
| Cage Material | Pressed Steel |
| O.D. | 62 mm |
| Limiting Speed - Grease | 10000 rpm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Type | Metal |
| Dynamic Load Rating | 21000 N |
| Width | 16.000 mm |
| Ball Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 16300 N |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Material | None |
| O.D. Type | Straight |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Contact Angle | 0° |
| Limiting Speed - Oil | 12000 rpm |
| Corner Radius [Min] | 1 mm |
| Weight | 0.467 LB |
| EAN or UPC | 29176000041 |

