- .625" Bore
- Precision
- Fixed Diameter
- Open Series
- Steel Ball Bushing Bearing
description
- Manufactured with 440C stainless steel outer shell, bearing balls and end rings, this series is available in precision and open configurations. Popular sizes meet the same tolerance requirements as our Precision Series.
| Mounting Hole Size | N/A |
| Seal Material | N/A |
| Distance Between O-Rings | N/A |
| Corrosion Resistant | Yes |
| Retaining Ring Groove Width | 0.056 in |
| Distance Between Retaining Rings | 1 in |
| Material | 440C Stainless Steel |
| O.D. | 1.125 in |
| Length | 1 1/2 in |
| Accuracy Class | Precision |
| Style of Bearing | Open |
| Slot Opening - Width | 0.375 in |
| Type of Bearing | Ball |
| Slot Opening - Angle | 60 ° |
| Seals | None |
| Shaft Dia. | 0.625 in |
| Static Load Rating [Max] | 3e-037 lbf |
| Length Thru Mounting Hole | N/A |
| Trunion Type | N/A |
| Self Aligning | No |
| Recommended Shafting Class | L |
| Dynamic Load Rating | 126 lbf |
| Preload | Yes |
| Inch/Metric | Inch |
| Center to Shaft | N/A |
| Weight | 0.22 LB |

