- .625" Bore
- Precision
- Fixed Diameter
- Open Series
- Steel Ball Bushing Bearing
description
- Manufactured with 440C stainless steel outer shell, bearing balls and end rings, this series is available in precision and open configurations. Popular sizes meet the same tolerance requirements as our Precision Series.
| Accuracy Class | Precision |
| Mounting Hole Size | N/A |
| Static Load Rating [Max] | 3e-037 lbf |
| Inch/Metric | Inch |
| Seals | None |
| Retaining Ring Groove Width | 0.056 in |
| Slot Opening - Width | 0.375 in |
| Length Thru Mounting Hole | N/A |
| Shaft Dia. | 0.625 in |
| Self Aligning | No |
| Seal Material | N/A |
| Style of Bearing | Open |
| O.D. | 1.125 in |
| Trunion Type | N/A |
| Center to Shaft | N/A |
| Recommended Shafting Class | L |
| Slot Opening - Angle | 60 ° |
| Distance Between Retaining Rings | 1 in |
| Preload | Yes |
| Type of Bearing | Ball |
| Material | 440C Stainless Steel |
| Distance Between O-Rings | N/A |
| Corrosion Resistant | Yes |
| Dynamic Load Rating | 126 lbf |
| Length | 1 1/2 in |
| Weight | 0.22 LB |

