- .500" Bore
- Precision
- Fixed Diameter
- Open Series
- Steel Ball Bushing Bearing
description
- Manufactured with 440C stainless steel outer shell, bearing balls and end rings, this series is available in precision and open configurations. Popular sizes meet the same tolerance requirements as our Precision Series.
| Distance Between O-Rings | N/A |
| Slot Opening - Width | 0.281 in |
| Length Thru Mounting Hole | N/A |
| Style of Bearing | Open |
| Accuracy Class | Precision |
| Material | 440C Stainless Steel |
| Slot Opening - Angle | 60 ° |
| Shaft Dia. | 0.5 in |
| Center to Shaft | N/A |
| Trunion Type | N/A |
| Distance Between Retaining Rings | 0.875 in |
| Static Load Rating [Max] | 3e-037 lbf |
| Type of Bearing | Ball |
| Corrosion Resistant | Yes |
| Seals | None |
| Length | 1 1/4 in |
| Dynamic Load Rating | 71 lbf |
| Mounting Hole Size | N/A |
| Inch/Metric | Inch |
| Recommended Shafting Class | L |
| Self Aligning | No |
| O.D. | 0.875 in |
| Seal Material | N/A |
| Preload | Yes |
| Retaining Ring Groove Width | 0.046 in |
| Weight | 0.1 LB |

