- .500" Bore
- Precision
- Fixed Diameter
- Open Series
- Steel Ball Bushing Bearing
description
- Manufactured with 440C stainless steel outer shell, bearing balls and end rings, this series is available in precision and open configurations. Popular sizes meet the same tolerance requirements as our Precision Series.
| Shaft Dia. | 0.5 in |
| Distance Between O-Rings | N/A |
| Center to Shaft | N/A |
| Material | 440C Stainless Steel |
| O.D. | 0.875 in |
| Seal Material | N/A |
| Slot Opening - Angle | 60 ° |
| Static Load Rating [Max] | 3e-037 lbf |
| Slot Opening - Width | 0.281 in |
| Type of Bearing | Ball |
| Dynamic Load Rating | 71 lbf |
| Trunion Type | N/A |
| Corrosion Resistant | Yes |
| Preload | Yes |
| Accuracy Class | Precision |
| Distance Between Retaining Rings | 0.875 in |
| Retaining Ring Groove Width | 0.046 in |
| Recommended Shafting Class | L |
| Inch/Metric | Inch |
| Style of Bearing | Open |
| Self Aligning | No |
| Length Thru Mounting Hole | N/A |
| Mounting Hole Size | N/A |
| Length | 1 1/4 in |
| Seals | None |
| Weight | 0.1 LB |

