- 1.000" Bore
- Precision
- Fixed Diameter
- Open Series
- Steel Ball Bushing Bearing
description
- Manufactured with 440C stainless steel outer shell, bearing balls and end rings, this series is available in precision and open configurations. Popular sizes meet the same tolerance requirements as our Precision Series.
| Dynamic Load Rating | 270 lbf |
| Seals | None |
| Slot Opening - Angle | 60 ° |
| Center to Shaft | N/A |
| Slot Opening - Width | 0.563 in |
| Shaft Dia. | 1 in |
| Mounting Hole Size | N/A |
| Length | 2 1/4 in |
| Corrosion Resistant | Yes |
| O.D. | 1.5625 in |
| Static Load Rating [Max] | 3e-037 lbf |
| Trunion Type | N/A |
| Length Thru Mounting Hole | N/A |
| Inch/Metric | Inch |
| Type of Bearing | Ball |
| Material | 440C Stainless Steel |
| Accuracy Class | Precision |
| Retaining Ring Groove Width | 0.068 in |
| Distance Between O-Rings | N/A |
| Recommended Shafting Class | L |
| Preload | Yes |
| Distance Between Retaining Rings | 1.625 in |
| Self Aligning | No |
| Seal Material | N/A |
| Style of Bearing | Open |
| Weight | 0.49 LB |

