- 1.000" Bore
- Precision
- Fixed Diameter
- Open Series
- Steel Ball Bushing Bearing
description
- Manufactured with 440C stainless steel outer shell, bearing balls and end rings, this series is available in precision and open configurations. Popular sizes meet the same tolerance requirements as our Precision Series.
| Dynamic Load Rating | 270 lbf |
| Corrosion Resistant | Yes |
| Length | 2 1/4 in |
| Slot Opening - Angle | 60 ° |
| Distance Between Retaining Rings | 1.625 in |
| Recommended Shafting Class | L |
| Preload | Yes |
| Retaining Ring Groove Width | 0.068 in |
| Material | 440C Stainless Steel |
| Mounting Hole Size | N/A |
| Static Load Rating [Max] | 3e-037 lbf |
| Style of Bearing | Open |
| Slot Opening - Width | 0.563 in |
| Center to Shaft | N/A |
| Inch/Metric | Inch |
| Length Thru Mounting Hole | N/A |
| Self Aligning | No |
| Type of Bearing | Ball |
| Trunion Type | N/A |
| Accuracy Class | Precision |
| Shaft Dia. | 1 in |
| Seals | None |
| O.D. | 1.5625 in |
| Distance Between O-Rings | N/A |
| Seal Material | N/A |
| Weight | 0.49 LB |

