- 1 in Bore
- Air Actuated, Spring Return
- Standard Coefficient Facing
- 33.64 hp Peak Thermal Input
- Pilot Mount Drive Arangement
applications
- In-line
features
- Straight bore
- Shaft mounted
- Pilot mount output
- Air engaged
- Maximum operating speed up to 1,800 rpm
- Ability to mount pulley, sprocket, gear or flexible coupling
- Clutch and driving shell as one unit
- For in-line applications to accommodate misalignment, use single and double flexible couplings
- Open design
- Pilot-mount design with tapped mounting holes
- Static torque up to 10,000 in lb at 80 psi
- Three or four friction disc packs provide high torque
- Through-shaft mounting design uses full-length keyway
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Bore Style | Straight |
| Actuation/Return | Air/Spring |
| Maximum Clutch Continuous Thermal Dissipation | 0.12 hp |
| Overall Length | 5.25 in |
| Main Category | Friction Clutches |
| Maximum Pressure | 80 psi |
| Outside Dia. | 4.88 in |
| Clutch Facing Effective Area | 37.38 in2 |
| Operating Speed [Max] | 18000 rpm |
| Minimum Engagement Pressure | 10 psi |
| Open Or Enclosed Design | Open |
| Clutch Facing Edge Color Code | Red |
| Recommended Control Kits | 940011, 940017, 940021, 940412 |
| Clutch Peak Thermal Input Rate | 33.64 hp |
| Model | 4H35P |
| Minimum Sprocket Size | 35/40T, 40/32T, 50/26T, 60/22T, 80/17T |
| Static Torque Capacity @ 80 PSI | 10000 lb/in |
| Pilot Size | 3.5 in |
| Clutch Heat Sink Capacity | 8100 lbf ft |
| Accessory Miscellaneous | 940011, 940012, 940021, 948804, 854000, 910080, 910081, 910084, 910085, 919100, 921200, 932800, 939101, 939201, 940001, 940412, 944900, 945100, 948801, 948802, 948803 |
| Mounting Type | Pilot Mount |
| Manufacturer Family | Model 4H35P Multiple Disc Clutch |
| Clutch Air Chamber Volume When Worn Out | N/A |
| Kits | 919100, 921200 |
| Finish | Aluminum Air Chamber, Black Oxide Drive Shell |
| Approximate Clutch Facing Life | 41 hp-hr |
| Clutch Facing Type | Standard Coefficient |
| Drive Inertia | 13.34 lb in2 |
| Control Accessories | 932800, 939101, 939201, 939300, 940001, 940412, 944900, 945100, 948801, 948802, 948803, 948804 |
| Family Name | 4HP Clutches |
| Product Category | Multi-Disc Clutches |
| Drive Arrangement | Pilot Mount |
| Pilot Or Drive Flange Bolt Circle Data | 4, 1/4"-20 Bolts @ 90° On A 4.062 in. Circle |
| Maximum Static Clutch Torque | 1020 in lb |
| Clutch Air Chamber Volume When New | 0.284 in3 |
| Port or Hose Size | 0.125 NPT |
| Photo | 4HPClutch |
| Weight | 13.74 LB |
| EAN or UPC | 662284166461 |

