- 1 in Bore
- Air Actuated, Spring Return
- Standard Coefficient Facing
- 33.64 hp Peak Thermal Input
- Pilot Mount Drive Arangement
applications
- In-line
features
- Straight bore
- Shaft mounted
- Pilot mount output
- Air engaged
- Maximum operating speed up to 1,800 rpm
- Ability to mount pulley, sprocket, gear or flexible coupling
- Clutch and driving shell as one unit
- For in-line applications to accommodate misalignment, use single and double flexible couplings
- Open design
- Pilot-mount design with tapped mounting holes
- Static torque up to 10,000 in lb at 80 psi
- Three or four friction disc packs provide high torque
- Through-shaft mounting design uses full-length keyway
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Outside Dia. | 4.88 in |
| Actuation/Return | Air/Spring |
| Drive Inertia | 13.34 lb in2 |
| Pilot Size | 3.5 in |
| Accessory Miscellaneous | 940011, 940012, 940021, 948804, 854000, 910080, 910081, 910084, 910085, 919100, 921200, 932800, 939101, 939201, 940001, 940412, 944900, 945100, 948801, 948802, 948803 |
| Overall Length | 5.25 in |
| Photo | 4HPClutch |
| Clutch Peak Thermal Input Rate | 33.64 hp |
| Port or Hose Size | 0.125 NPT |
| Operating Speed [Max] | 18000 rpm |
| Finish | Aluminum Air Chamber, Black Oxide Drive Shell |
| Pilot Or Drive Flange Bolt Circle Data | 4, 1/4"-20 Bolts @ 90° On A 4.062 in. Circle |
| Clutch Facing Type | Standard Coefficient |
| Control Accessories | 932800, 939101, 939201, 939300, 940001, 940412, 944900, 945100, 948801, 948802, 948803, 948804 |
| Recommended Control Kits | 940011, 940017, 940021, 940412 |
| Maximum Static Clutch Torque | 1020 in lb |
| Drive Arrangement | Pilot Mount |
| Mounting Type | Pilot Mount |
| Main Category | Friction Clutches |
| Maximum Clutch Continuous Thermal Dissipation | 0.12 hp |
| Clutch Air Chamber Volume When New | 0.284 in3 |
| Family Name | 4HP Clutches |
| Bore Style | Straight |
| Model | 4H35P |
| Maximum Pressure | 80 psi |
| Product Category | Multi-Disc Clutches |
| Minimum Sprocket Size | 35/40T, 40/32T, 50/26T, 60/22T, 80/17T |
| Minimum Engagement Pressure | 10 psi |
| Clutch Facing Effective Area | 37.38 in2 |
| Manufacturer Family | Model 4H35P Multiple Disc Clutch |
| Clutch Air Chamber Volume When Worn Out | N/A |
| Kits | 919100, 921200 |
| Clutch Heat Sink Capacity | 8100 lbf ft |
| Clutch Facing Edge Color Code | Red |
| Open Or Enclosed Design | Open |
| Static Torque Capacity @ 80 PSI | 10000 lb/in |
| Approximate Clutch Facing Life | 41 hp-hr |
| Weight | 13.74 LB |
| EAN or UPC | 662284166461 |

