- Air Actuated, No Return
- Low Coefficient Facing
- 0.75 hp Peak Thermal Input
- 80.0 psi Max Pressure
- Max
applications
- Applications where space is limited and which do not require full caliper
- Light-duty tension control
features
- One-sided caliper half
- O-ring sealed
- Simple design
- Two piston sizes
| Brake Peak Thermal Input Rate | 0.75 hp |
| Family Name | Air Actuated Spring Released |
| Rotor Working Radius (in) | WR=D/2-0.370 in. |
| Static Torque Factor (Broken In) @ PSI | 7 lbf @ 80 psi |
| Recommended Control Kits | 940011, 940012, 940017 |
| Maximum Brake Continuous Thermal Dissipation | N/A |
| Photo | SinglePuckCaliper |
| Brake Facing Effective Area | 0.31 in2 |
| Finish | Aluminum |
| Product Category | Caliper Brakes |
| Actuation/Return | Air/None |
| Maximum Pressure | 80 psi |
| Accessory Miscellaneous | 855500, 855600, 855700, 855800 |
| Manufacturer Family | 625, Single Puck Brake Caliper with 10" Diameter Disc, 625, Single Puck Brake Caliper with 6" Diameter Disc, 625, Single Puck Brake Caliper with 8" Diameter Disc, Model 625, Single Puck, Brake Caliper with 10" Diameter Disc, Model 625, Single Puck, Brake Caliper with 6" Diameter Disc, Model 625, Single Puck, Brake Caliper with 8" Diameter Disc |
| Rotor Thickness | N/A |
| Model | 625 Caliper Half |
| Approximate Brake Facing Life | 628 hp-hr |
| Maximum Static Brake Torque | 53 in lb |
| Open Or Enclosed Design | Open |
| Brake Air Chamber Volume When New | 0.019 in3 |
| Main Category | Brakes |
| Brake Air Chamber Volume When Worn Out | 0.095 in3 |
| Brake Facing Type | Low Coefficient |
| Brake Heat Sink Capacity | N/A |
| Port or Hose Size | 0.190 - 32 UNC |
| Control Accessories | 854000, 932800, 939101, 939201, 939300, 940001, 940412, 944900, 945100, 948801, 948802, 948803, 948804 |
| Weight | 0.34 LB |
| EAN or UPC | 662284160322 |

