- Air Actuated, No Return
- Low Coefficient Facing
- 0.75 hp Peak Thermal Input
- 80.0 psi Max Pressure
- Max
applications
- Applications where space is limited and which do not require full caliper
- Light-duty tension control
features
- One-sided caliper half
- O-ring sealed
- Simple design
- Two piston sizes
| Recommended Control Kits | 940011, 940012, 940017 |
| Rotor Thickness | N/A |
| Family Name | Air Actuated Spring Released |
| Maximum Static Brake Torque | 53 in lb |
| Actuation/Return | Air/None |
| Maximum Pressure | 80 psi |
| Port or Hose Size | 0.190 - 32 UNC |
| Static Torque Factor (Broken In) @ PSI | 7 lbf @ 80 psi |
| Approximate Brake Facing Life | 628 hp-hr |
| Model | 625 Caliper Half |
| Brake Peak Thermal Input Rate | 0.75 hp |
| Rotor Working Radius (in) | WR=D/2-0.370 in. |
| Main Category | Brakes |
| Finish | Aluminum |
| Brake Air Chamber Volume When New | 0.019 in3 |
| Brake Facing Effective Area | 0.31 in2 |
| Accessory Miscellaneous | 855500, 855600, 855700, 855800 |
| Control Accessories | 854000, 932800, 939101, 939201, 939300, 940001, 940412, 944900, 945100, 948801, 948802, 948803, 948804 |
| Manufacturer Family | 625, Single Puck Brake Caliper with 10" Diameter Disc, 625, Single Puck Brake Caliper with 6" Diameter Disc, 625, Single Puck Brake Caliper with 8" Diameter Disc, Model 625, Single Puck, Brake Caliper with 10" Diameter Disc, Model 625, Single Puck, Brake Caliper with 6" Diameter Disc, Model 625, Single Puck, Brake Caliper with 8" Diameter Disc |
| Product Category | Caliper Brakes |
| Photo | SinglePuckCaliper |
| Brake Air Chamber Volume When Worn Out | 0.095 in3 |
| Brake Heat Sink Capacity | N/A |
| Maximum Brake Continuous Thermal Dissipation | N/A |
| Open Or Enclosed Design | Open |
| Brake Facing Type | Low Coefficient |
| Weight | 0.34 LB |
| EAN or UPC | 662284160322 |

