- Air Actuated, No Return
- Low Coefficient Facing
- 2.00 hp Peak Thermal Input
- 80.0 psi Max Pressure
- Max
applications
- Applications where space is limited and which do not require full caliper
- Light-duty tension control
features
- One-sided caliper half
- O-ring sealed
- Simple design
- Two piston sizes
| Rotor Working Radius (in) | WR=D/2-0.560 in. |
| Rotor Thickness | N/A |
| Open Or Enclosed Design | Open |
| Main Category | Brakes |
| Accessory Miscellaneous | 855500, 855600, 855700, 855800 |
| Manufacturer Family | 1000, Single Puck Brake Caliper with 10" Diameter Disc, 1000, Single Puck Brake Caliper with 6" Diameter Disc, 1000, Single Puck Brake Caliper with 8" Diameter Disc, Model 1000, Single Puck, Brake Caliper with 10" Diameter Disc, Model 1000, Single Puck, Brake Caliper with 6" Diameter Disc, Model 1000, Single Puck, Brake Caliper with 8" Diameter Disc |
| Brake Peak Thermal Input Rate | 2 hp |
| Approximate Brake Facing Life | 2022 hp-hr |
| Family Name | Air Actuated Spring Released |
| Static Torque Factor (Broken In) @ PSI | 17 lbf @ 80 psi |
| Product Category | Caliper Brakes |
| Maximum Pressure | 80 psi |
| Brake Facing Effective Area | 0.79 in2 |
| Actuation/Return | Air/None |
| Brake Heat Sink Capacity | N/A |
| Finish | Aluminum |
| Brake Air Chamber Volume When New | 0.049 in3 |
| Model | 1000 Caliper Half |
| Control Accessories | 854000, 932800, 939101, 939201, 939300, 940001, 940412, 944900, 945100, 948801, 948802, 948803, 948804 |
| Maximum Static Brake Torque | 127 in lb |
| Brake Facing Type | Low Coefficient |
| Brake Air Chamber Volume When Worn Out | 0.245 in3 |
| Maximum Brake Continuous Thermal Dissipation | N/A |
| Recommended Control Kits | 940011, 940012, 940017 |
| Port or Hose Size | 0.125 NPT |
| Photo | SinglePuckCaliper |
| Weight | 0.55 LB |
| EAN or UPC | 662284160315 |

