- Air Actuated, No Return
- Low Coefficient Facing
- 2.00 hp Peak Thermal Input
- 80.0 psi Max Pressure
- Max
applications
- Applications where space is limited and which do not require full caliper
- Light-duty tension control
features
- One-sided caliper half
- O-ring sealed
- Simple design
- Two piston sizes
| Manufacturer Family | 1000, Single Puck Brake Caliper with 10" Diameter Disc, 1000, Single Puck Brake Caliper with 6" Diameter Disc, 1000, Single Puck Brake Caliper with 8" Diameter Disc, Model 1000, Single Puck, Brake Caliper with 10" Diameter Disc, Model 1000, Single Puck, Brake Caliper with 6" Diameter Disc, Model 1000, Single Puck, Brake Caliper with 8" Diameter Disc |
| Finish | Aluminum |
| Actuation/Return | Air/None |
| Approximate Brake Facing Life | 2022 hp-hr |
| Brake Heat Sink Capacity | N/A |
| Recommended Control Kits | 940011, 940012, 940017 |
| Product Category | Caliper Brakes |
| Accessory Miscellaneous | 855500, 855600, 855700, 855800 |
| Control Accessories | 854000, 932800, 939101, 939201, 939300, 940001, 940412, 944900, 945100, 948801, 948802, 948803, 948804 |
| Photo | SinglePuckCaliper |
| Brake Peak Thermal Input Rate | 2 hp |
| Maximum Static Brake Torque | 127 in lb |
| Maximum Brake Continuous Thermal Dissipation | N/A |
| Brake Facing Type | Low Coefficient |
| Rotor Thickness | N/A |
| Rotor Working Radius (in) | WR=D/2-0.560 in. |
| Maximum Pressure | 80 psi |
| Static Torque Factor (Broken In) @ PSI | 17 lbf @ 80 psi |
| Port or Hose Size | 0.125 NPT |
| Main Category | Brakes |
| Family Name | Air Actuated Spring Released |
| Model | 1000 Caliper Half |
| Brake Facing Effective Area | 0.79 in2 |
| Brake Air Chamber Volume When Worn Out | 0.245 in3 |
| Brake Air Chamber Volume When New | 0.049 in3 |
| Open Or Enclosed Design | Open |
| Weight | 0.55 LB |
| EAN or UPC | 662284160315 |

