- Air Actuation/Spring Return
- 1 1/2" Bore
- Standard Coefficient Facings
- 17.00 hp Peak Thermal Input Rating
- Air Champ 1 Clutch Brakes
applications
- In-line
features
- Straight bore
- Double piston
- Air engaged
- Sheave mount
- Clutch and brake combined into single unit
- For in-line applications, select optional coupling half
- Maximum operating speed 1,800 rpm
includes
- Two groove B sheave
caution
- Always follow lock out and tag out procedures when working on conveyor systems.
- Periodic inspection is required to determine if the unit is in proper working order by inspecting and replacing the urethane seal, inspecting to see if material buildup has occurred and ensuring proper adjustment and tightness of all adjustable bolts.
- The Guardian™ is designed to help minimize the potential for danger but cannot guarantee protection in all situations or applications.
options
- Coupling half
| Clutch Air Chamber Volume When Worn Out | 1.988 in3 |
| Open Or Enclosed Design | Open |
| Brake Air Chamber Volume When Worn Out | 2.394 in3 |
| Inside Dia. | 1.5 in |
| Clutch Facing Type | Standard Coefficient |
| Kits | 848000 |
| Brake Facing Type | Standard Coefficient |
| Clutch Air Chamber Volume When New | 0.633 in3 |
| Recommended Control Kits | 940013, 940018, 940019, 940020 |
| Outside Dia. | 8 in |
| Approximate Brake Facing Life | 572 hp-hr |
| Clutch Heat Sink Capacity | 90000 lbf ft |
| Accessory Bushings | 830900, 831000, 831100, 831200, 831300 |
| Family Name | Air Champ 1 Clutch Brakes |
| Bore Range [Max] | N/A |
| Maximum Clutch Continuous Thermal Dissipation | 0.75 hp |
| Clutch Facing Edge Color Code | Red |
| Port or Hose Size | 0.125 NPT |
| Maximum Brake Continuous Thermal Dissipation | 1.3 hp |
| Clutch Facing Effective Area | 30.6 in2 |
| Brake Peak Thermal Input Rate | 17 hp |
| Brake Air Chamber Volume When New | 0.771 in3 |
| Bore Range [Min] | 1.5 in |
| Clutch Peak Thermal Input Rate | 28 hp |
| Manufacturer Family | Air Champ Model MWCB Shaft-Mounted Clutch-Brake |
| Brake Heat Sink Capacity | 45000 lbf ft |
| Accessory Miscellaneous | 932900 |
| Approximate Clutch Facing Life | 1225 hp-hr |
| Model | MWCB |
| Brake Facing Effective Area | 18.6 in2 |
| Overall Length | 7.88 in |
| Drive Arrangement | Integral 2-B Groove, 6.80 in. PD |
| Maximum Pressure | 80 psi |
| Maximum Static Clutch Torque | 600 in lb |
| Finish | Black Oxide |
| Maximum Static Brake Torque | 900 in lb |
| Main Category | Clutch-Brakes |
| Brake Facing Edge Color Code | Red |
| Control Accessories | 170012, 170013, 170014, 170017, 932800, 939101, 939201, 939300, 940001, 940412, 944400, 945100, 948801, 948802, 948803, 948804 |
| Product Category | Driven Shaft Mounted |
| Photo | HWCBSheave |
| Bore Style | Straight |
| Actuation/Return | Air/Spring |
| Weight | 48.33 LB |
| EAN or UPC | 662284159425 |

