- Air Actuation/Spring Return
- 1 1/2" Bore
- Standard Coefficient Facings
- 17.00 hp Peak Thermal Input Rating
- Air Champ 1 Clutch Brakes
applications
- In-line
features
- Straight bore
- Double piston
- Air engaged
- Sheave mount
- Clutch and brake combined into single unit
- For in-line applications, select optional coupling half
- Maximum operating speed 1,800 rpm
includes
- Two groove B sheave
caution
- Always follow lock out and tag out procedures when working on conveyor systems.
- Periodic inspection is required to determine if the unit is in proper working order by inspecting and replacing the urethane seal, inspecting to see if material buildup has occurred and ensuring proper adjustment and tightness of all adjustable bolts.
- The Guardian™ is designed to help minimize the potential for danger but cannot guarantee protection in all situations or applications.
options
- Coupling half
| Bore Style | Straight |
| Brake Facing Edge Color Code | Red |
| Product Category | Driven Shaft Mounted |
| Outside Dia. | 8 in |
| Finish | Black Oxide |
| Accessory Miscellaneous | 932900 |
| Clutch Heat Sink Capacity | 90000 lbf ft |
| Drive Arrangement | Integral 2-B Groove, 6.80 in. PD |
| Open Or Enclosed Design | Open |
| Accessory Bushings | 830900, 831000, 831100, 831200, 831300 |
| Brake Heat Sink Capacity | 45000 lbf ft |
| Recommended Control Kits | 940013, 940018, 940019, 940020 |
| Manufacturer Family | Air Champ Model MWCB Shaft-Mounted Clutch-Brake |
| Actuation/Return | Air/Spring |
| Bore Range [Min] | 1.5 in |
| Maximum Clutch Continuous Thermal Dissipation | 0.75 hp |
| Approximate Brake Facing Life | 572 hp-hr |
| Kits | 848000 |
| Control Accessories | 170012, 170013, 170014, 170017, 932800, 939101, 939201, 939300, 940001, 940412, 944400, 945100, 948801, 948802, 948803, 948804 |
| Brake Peak Thermal Input Rate | 17 hp |
| Family Name | Air Champ 1 Clutch Brakes |
| Model | MWCB |
| Maximum Brake Continuous Thermal Dissipation | 1.3 hp |
| Brake Facing Effective Area | 18.6 in2 |
| Clutch Air Chamber Volume When Worn Out | 1.988 in3 |
| Brake Air Chamber Volume When Worn Out | 2.394 in3 |
| Overall Length | 7.88 in |
| Clutch Peak Thermal Input Rate | 28 hp |
| Clutch Facing Edge Color Code | Red |
| Maximum Static Clutch Torque | 600 in lb |
| Brake Air Chamber Volume When New | 0.771 in3 |
| Inside Dia. | 1.5 in |
| Maximum Pressure | 80 psi |
| Approximate Clutch Facing Life | 1225 hp-hr |
| Bore Range [Max] | N/A |
| Maximum Static Brake Torque | 900 in lb |
| Brake Facing Type | Standard Coefficient |
| Clutch Air Chamber Volume When New | 0.633 in3 |
| Clutch Facing Type | Standard Coefficient |
| Clutch Facing Effective Area | 30.6 in2 |
| Photo | HWCBSheave |
| Port or Hose Size | 0.125 NPT |
| Main Category | Clutch-Brakes |
| Weight | 48.33 LB |
| EAN or UPC | 662284159425 |

