- Air Actuation/Spring Return
- 1 1/2" Bore
- Standard Coefficient Facings
- 17.00 hp Peak Thermal Input Rating
- Air Champ 1 Clutch Brakes
applications
- In-line
features
- Straight bore
- Double piston
- Air engaged
- Sheave mount
- Clutch and brake combined into single unit
- For in-line applications, select optional coupling half
- Maximum operating speed 1,800 rpm
includes
- Three groove 3V sheave
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
options
- Coupling half
| Manufacturer Family | Air Champ Model MWCB Shaft-Mounted Clutch-Brake |
| Control Accessories | 170012, 170013, 170014, 170017, 932800, 939101, 939201, 939300, 940001, 940412, 944400, 945100, 948801, 948802, 948803, 948804 |
| Main Category | Clutch-Brakes |
| Clutch Air Chamber Volume When New | 0.633 in3 |
| Brake Air Chamber Volume When Worn Out | 2.394 in3 |
| Product Category | Driven Shaft Mounted |
| Photo | HWCBSheave |
| Maximum Static Brake Torque | 900 in lb |
| Clutch Air Chamber Volume When Worn Out | 1.988 in3 |
| Clutch Facing Edge Color Code | Red |
| Outside Dia. | 8 in |
| Port or Hose Size | 0.125 NPT |
| Approximate Clutch Facing Life | 1225 hp-hr |
| Model | MWCB |
| Brake Heat Sink Capacity | 45000 lbf ft |
| Finish | Black Oxide |
| Brake Facing Edge Color Code | Red |
| Bore Range [Max] | N/A |
| Brake Facing Effective Area | 18.6 in2 |
| Kits | 848000 |
| Clutch Peak Thermal Input Rate | 28 hp |
| Brake Air Chamber Volume When New | 0.771 in3 |
| Clutch Facing Type | Standard Coefficient |
| Maximum Pressure | 80 psi |
| Family Name | Air Champ 1 Clutch Brakes |
| Actuation/Return | Air/Spring |
| Maximum Static Clutch Torque | 600 in lb |
| Clutch Facing Effective Area | 30.6 in2 |
| Brake Peak Thermal Input Rate | 17 hp |
| Bore Range [Min] | 1.5 in |
| Clutch Heat Sink Capacity | 90000 lbf ft |
| Drive Arrangement | Integral 3-3V Groove, 6.00 in. OD |
| Approximate Brake Facing Life | 572 hp-hr |
| Inside Dia. | 1.5 in |
| Maximum Clutch Continuous Thermal Dissipation | 0.75 hp |
| Maximum Brake Continuous Thermal Dissipation | 1.3 hp |
| Open Or Enclosed Design | Open |
| Accessory Bushings | 830900, 831000, 831100, 831200, 831300 |
| Recommended Control Kits | 940013, 940018, 940019, 940020 |
| Brake Facing Type | Standard Coefficient |
| Accessory Miscellaneous | 932900 |
| Overall Length | 7.88 in |
| Bore Style | Straight |
| Weight | 44.0 LB |
| EAN or UPC | 662284159395 |

