- Air Actuation/Spring Return
- 1 1/2" Bore
- Standard Coefficient Facings
- 17.00 hp Peak Thermal Input Rating
- Air Champ 1 Clutch Brakes
applications
- In-line
features
- Straight bore
- Double piston
- Air engaged
- Sheave mount
- Clutch and brake combined into single unit
- For in-line applications, select optional coupling half
- Maximum operating speed 1,800 rpm
includes
- Three groove 3V sheave
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
options
- Coupling half
| Manufacturer Family | Air Champ Model MWCB Shaft-Mounted Clutch-Brake |
| Kits | 848000 |
| Clutch Facing Type | Standard Coefficient |
| Clutch Facing Edge Color Code | Red |
| Clutch Heat Sink Capacity | 90000 lbf ft |
| Approximate Brake Facing Life | 572 hp-hr |
| Accessory Bushings | 830900, 831000, 831100, 831200, 831300 |
| Clutch Facing Effective Area | 30.6 in2 |
| Outside Dia. | 8 in |
| Photo | HWCBSheave |
| Finish | Black Oxide |
| Drive Arrangement | Integral 3-3V Groove, 6.00 in. OD |
| Maximum Pressure | 80 psi |
| Family Name | Air Champ 1 Clutch Brakes |
| Clutch Air Chamber Volume When Worn Out | 1.988 in3 |
| Clutch Peak Thermal Input Rate | 28 hp |
| Maximum Static Clutch Torque | 600 in lb |
| Maximum Brake Continuous Thermal Dissipation | 1.3 hp |
| Model | MWCB |
| Main Category | Clutch-Brakes |
| Maximum Clutch Continuous Thermal Dissipation | 0.75 hp |
| Bore Range [Min] | 1.5 in |
| Accessory Miscellaneous | 932900 |
| Brake Heat Sink Capacity | 45000 lbf ft |
| Brake Peak Thermal Input Rate | 17 hp |
| Product Category | Driven Shaft Mounted |
| Brake Facing Edge Color Code | Red |
| Maximum Static Brake Torque | 900 in lb |
| Bore Style | Straight |
| Brake Facing Effective Area | 18.6 in2 |
| Clutch Air Chamber Volume When New | 0.633 in3 |
| Recommended Control Kits | 940013, 940018, 940019, 940020 |
| Actuation/Return | Air/Spring |
| Brake Air Chamber Volume When Worn Out | 2.394 in3 |
| Overall Length | 7.88 in |
| Open Or Enclosed Design | Open |
| Port or Hose Size | 0.125 NPT |
| Bore Range [Max] | N/A |
| Approximate Clutch Facing Life | 1225 hp-hr |
| Brake Facing Type | Standard Coefficient |
| Brake Air Chamber Volume When New | 0.771 in3 |
| Inside Dia. | 1.5 in |
| Control Accessories | 170012, 170013, 170014, 170017, 932800, 939101, 939201, 939300, 940001, 940412, 944400, 945100, 948801, 948802, 948803, 948804 |
| Weight | 44.0 LB |
| EAN or UPC | 662284159395 |

