- Air Actuation/Air Return
- 1/2" Bore
- Standard Coefficient Facings
- 4.00 hp Peak Thermal Input Rating
- Air Champ 2 Clutch Brakes
applications
- In-line
features
- Straight bore
- Double piston
- Air engaged
- Mounts on the driven shaft
- Maximum operating speed up to 3,600 rpm
- Pilot mount
- Combination clutch-brake
- Easy retrofitting of existing Nexen clutch-brakes
- Fewer parts, more torque
- For in-line applications, select optional coupling half
- Pilot dimensions are identical to original Nexen clutch-brake series
- Single piston engagement eliminates clutch and brake overlap
- Static torque capacity up to 40 Nm, 350 in lb at 5,5 bar, 80 psi
- Thermal capacity ratings up to 0,22 kW, 0.30 hpt for both clutch and brake
- Torque capabilities fit up to 2,2 kW, 3 hp drive motors
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
options
- Coupling half
| Clutch Facing Edge Color Code | Red |
| Minimum Sprocket Size | 25/40T, 35/28T, 40/22T |
| Maximum Clutch Continuous Thermal Dissipation | 0.13 hp |
| Model | BCB-275 |
| Open Or Enclosed Design | Open |
| Brake Air Chamber Volume When Worn Out | 1.26 in3 |
| Bore Range [Min] | 0.5 in |
| Clutch Facing Effective Area | 4.2 in2 |
| Control Accessories | 170012, 170013, 170014, 170017, 932800, 939101, 939201, 939300, 940001, 940412, 945100, 948801, 948802, 948803, 948804 |
| Brake Facing Effective Area | 4.2 in2 |
| Pilot Or Drive Flange Bolt Circle Data | 4, #10-32 Screws @ 90° On A 2.437 in. Circle |
| Family Name | Air Champ 2 Clutch Brakes |
| Drive Inertia | 0.85 lb in2 |
| Manufacturer Family | Air Champ Model BCB-275 Shaft-Mounted Clutch-Brake |
| Clutch Facing Type | Standard Coefficient |
| Recommended Control Kits | 940013, 940018, 940019, 940020 |
| Actuation/Return | Air/Air |
| Maximum Pressure | 80 psi |
| Brake Facing Edge Color Code | Red |
| Product Category | Driven Shaft Mounted |
| Approximate Clutch Facing Life | 33 hp-hr |
| Photo | BCB275 |
| Clutch Air Chamber Volume When New | 0.402 in3 |
| Finish | Black Oxide |
| Main Category | Clutch-Brakes |
| Brake Air Chamber Volume When New | 0.402 in3 |
| Maximum Brake Continuous Thermal Dissipation | 0.13 hp |
| Bore Range [Max] | N/A |
| Overall Length | 3.62 in |
| Bore Style | Straight |
| Pilot Size | 2.125 in |
| Clutch Air Chamber Volume When Worn Out | 1.26 in3 |
| Kits | 826070 |
| Outside Dia. | 4.25 in |
| Brake Facing Type | Standard Coefficient |
| Port or Hose Size | 0.125 NPT |
| Inside Dia. | 0.5 in |
| Drive Arrangement | Pilot Mount |
| Accessory Miscellaneous | 800300, 800306, 800307, 800399, 800400, 800500, 826030, 826031, 826032 |
| Brake Peak Thermal Input Rate | 4 hp |
| Maximum Static Brake Torque | 80 in lb |
| Clutch Peak Thermal Input Rate | 4 hp |
| Maximum Static Clutch Torque | 80 in lb |
| Approximate Brake Facing Life | 33 hp-hr |
| Weight | 6.1 LB |
| EAN or UPC | 662284158763 |

