- Air Actuation/Air Return
- 1/2" Bore
- Standard Coefficient Facings
- 4.00 hp Peak Thermal Input Rating
- Air Champ 2 Clutch Brakes
applications
- In-line
features
- Straight bore
- Double piston
- Air engaged
- Mounts on the driven shaft
- Maximum operating speed up to 3,600 rpm
- Pilot mount
- Combination clutch-brake
- Easy retrofitting of existing Nexen clutch-brakes
- Fewer parts, more torque
- For in-line applications, select optional coupling half
- Pilot dimensions are identical to original Nexen clutch-brake series
- Single piston engagement eliminates clutch and brake overlap
- Static torque capacity up to 40 Nm, 350 in lb at 5,5 bar, 80 psi
- Thermal capacity ratings up to 0,22 kW, 0.30 hpt for both clutch and brake
- Torque capabilities fit up to 2,2 kW, 3 hp drive motors
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
options
- Coupling half
| Drive Inertia | 0.85 lb in2 |
| Approximate Clutch Facing Life | 33 hp-hr |
| Maximum Static Brake Torque | 80 in lb |
| Model | BCB-275 |
| Family Name | Air Champ 2 Clutch Brakes |
| Manufacturer Family | Air Champ Model BCB-275 Shaft-Mounted Clutch-Brake |
| Clutch Facing Type | Standard Coefficient |
| Brake Facing Effective Area | 4.2 in2 |
| Maximum Brake Continuous Thermal Dissipation | 0.13 hp |
| Bore Range [Max] | N/A |
| Accessory Miscellaneous | 800300, 800306, 800307, 800399, 800400, 800500, 826030, 826031, 826032 |
| Maximum Pressure | 80 psi |
| Brake Air Chamber Volume When New | 0.402 in3 |
| Overall Length | 3.62 in |
| Open Or Enclosed Design | Open |
| Control Accessories | 170012, 170013, 170014, 170017, 932800, 939101, 939201, 939300, 940001, 940412, 945100, 948801, 948802, 948803, 948804 |
| Actuation/Return | Air/Air |
| Pilot Or Drive Flange Bolt Circle Data | 4, #10-32 Screws @ 90° On A 2.437 in. Circle |
| Outside Dia. | 4.25 in |
| Drive Arrangement | Pilot Mount |
| Recommended Control Kits | 940013, 940018, 940019, 940020 |
| Photo | BCB275 |
| Clutch Air Chamber Volume When Worn Out | 1.26 in3 |
| Bore Range [Min] | 0.5 in |
| Main Category | Clutch-Brakes |
| Pilot Size | 2.125 in |
| Kits | 826070 |
| Clutch Facing Edge Color Code | Red |
| Brake Facing Edge Color Code | Red |
| Bore Style | Straight |
| Maximum Static Clutch Torque | 80 in lb |
| Finish | Black Oxide |
| Clutch Peak Thermal Input Rate | 4 hp |
| Inside Dia. | 0.5 in |
| Brake Air Chamber Volume When Worn Out | 1.26 in3 |
| Minimum Sprocket Size | 25/40T, 35/28T, 40/22T |
| Clutch Facing Effective Area | 4.2 in2 |
| Maximum Clutch Continuous Thermal Dissipation | 0.13 hp |
| Product Category | Driven Shaft Mounted |
| Clutch Air Chamber Volume When New | 0.402 in3 |
| Port or Hose Size | 0.125 NPT |
| Approximate Brake Facing Life | 33 hp-hr |
| Brake Peak Thermal Input Rate | 4 hp |
| Brake Facing Type | Standard Coefficient |
| Weight | 6.1 LB |
| EAN or UPC | 662284158763 |

