- 1 3/8" Bore
- Air Actuated, Spring Return
- Standard Coefficient Facing
- 17.00 hp Peak Thermal Input
- 80.0 psi Max Pressure
features
- Straight bore
- Flange mountable brake
- Self-adjusting
- Air cooled
- High dynamic torque capacity ensures fast load response
- Maximum operating speed of up to 1,800 rpm
- Mounts easily
- Single-plate, finned friction discs provide high heat dissipation
- Split friction facing for easy replacement without brake removal or disassembly
- Standard- or low-coefficient facings
- Tapered bore accepts QD bushings for mounting flexibility
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
options
- Bushing (sold separately)
- Safety guard
- Torque pin bracket
| Main Category | Brakes |
| Open Or Enclosed Design | Open |
| Kits | 820500, 820510, 820571 |
| Manufacturer Family | Air Champ Model T-600, QD Bore, Shaft Mounted, Plate Brake |
| Recommended Control Kits | 940011, 940012, 940017 |
| Approximate Brake Facing Life In Work Energy | 6.79536e+008 lbf ft |
| Guard | 818300 |
| Family Name | Tapered Bore (QD Bushing) Brakes |
| Actuation/Return | Air/Spring |
| Brake Air Chamber Volume When New | 1.024 in3 |
| Brake Peak Thermal Input Rate | 17 hp |
| Port or Hose Size | 0.250 NPT |
| Product Category | Shaft Mounted Air Engaged Brakes |
| Operating Speed [Max] | 1800 rpm |
| Bushing Type | QD |
| Model | T-600 |
| Maximum Static Brake Torque | 840 in lb |
| Control Accessories | 854000, 933800, 939101, 939201, 939400, 940001, 940425, 944900, 945125, 949001, 949002, 949003, 949004 |
| Maximum Brake Continuous Thermal Dissipation | 1.3 hp |
| Minimum Engagement Pressure | 3 psi |
| Bore Range [Min] | 0.5 in |
| Static Torque Capacity @ 80 PSI | 840 lb/in |
| Finish | Black Oxide |
| Bushing Series | SH |
| Photo | TBrakeSmall |
| Brake Facing Edge Color Code | Red |
| Brake Air Chamber Volume When Worn Out | 2.108 in3 |
| Mounting Type | Tapered Bore |
| Brake Facing Type | Standard Coefficient |
| Maximum Pressure | 80 psi |
| Approximate Brake Facing Life | 572 hp-hr |
| Bore Style | QD Type SH |
| Outside Dia. | 7.1875 in |
| Overall Length | 3.01 in |
| Brake Facing Effective Area | 18.6 in2 |
| Brake Heat Sink Capacity | 60000 lbf ft |
| Bore Range [Max] | 1.375 in |
| Weight | 14.6 LB |
| EAN or UPC | 662284158114 |

