- 1 3/8" Bore
- Air Actuated, Spring Return
- Standard Coefficient Facing
- 17.00 hp Peak Thermal Input
- 80.0 psi Max Pressure
features
- Straight bore
- Flange mountable brake
- Self-adjusting
- Air cooled
- High dynamic torque capacity ensures fast load response
- Maximum operating speed of up to 1,800 rpm
- Mounts easily
- Single-plate, finned friction discs provide high heat dissipation
- Split friction facing for easy replacement without brake removal or disassembly
- Standard- or low-coefficient facings
- Tapered bore accepts QD bushings for mounting flexibility
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
options
- Bushing (sold separately)
- Safety guard
- Torque pin bracket
| Bushing Series | SH |
| Brake Facing Edge Color Code | Red |
| Model | T-600 |
| Brake Air Chamber Volume When Worn Out | 2.108 in3 |
| Overall Length | 3.01 in |
| Photo | TBrakeSmall |
| Outside Dia. | 7.1875 in |
| Main Category | Brakes |
| Brake Peak Thermal Input Rate | 17 hp |
| Approximate Brake Facing Life In Work Energy | 6.79536e+008 lbf ft |
| Brake Facing Type | Standard Coefficient |
| Port or Hose Size | 0.250 NPT |
| Brake Facing Effective Area | 18.6 in2 |
| Approximate Brake Facing Life | 572 hp-hr |
| Maximum Brake Continuous Thermal Dissipation | 1.3 hp |
| Finish | Black Oxide |
| Bushing Type | QD |
| Maximum Pressure | 80 psi |
| Minimum Engagement Pressure | 3 psi |
| Static Torque Capacity @ 80 PSI | 840 lb/in |
| Actuation/Return | Air/Spring |
| Bore Range [Min] | 0.5 in |
| Control Accessories | 854000, 933800, 939101, 939201, 939400, 940001, 940425, 944900, 945125, 949001, 949002, 949003, 949004 |
| Open Or Enclosed Design | Open |
| Brake Heat Sink Capacity | 60000 lbf ft |
| Family Name | Tapered Bore (QD Bushing) Brakes |
| Brake Air Chamber Volume When New | 1.024 in3 |
| Kits | 820500, 820510, 820571 |
| Product Category | Shaft Mounted Air Engaged Brakes |
| Guard | 818300 |
| Manufacturer Family | Air Champ Model T-600, QD Bore, Shaft Mounted, Plate Brake |
| Recommended Control Kits | 940011, 940012, 940017 |
| Bore Range [Max] | 1.375 in |
| Bore Style | QD Type SH |
| Operating Speed [Max] | 1800 rpm |
| Maximum Static Brake Torque | 840 in lb |
| Mounting Type | Tapered Bore |
| Weight | 14.6 LB |
| EAN or UPC | 662284158114 |

