- Air Actuation/Spring Return
- 1 1/8" Bore
- High Coefficient Facings
- 21.00 hp Peak Thermal Input Rating
- 182TC/184TC Frame
features
- Enclosed design prohibits worn friction material from escaping clutch-brake and entering the process area
- Mounts directly to C-face motors and reducers, providing absolute control
- Operating speed of 1,800 rpm
- Double-acting piston design prevents overlap of clutch and brake functions
- Design speed up to 1,800 rpm
- Compatible with C-face motors
- Double-acting piston makes overlap impossible
- Flange mounts directly to motors and reducers
- In event of air pressure loss, unit will engage brake
- Spring-engaged brake, air-engaged clutch
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
options
- Foot mount
- Input unit
| Open Or Enclosed Design | Enclosed |
| Finish | Black Oxide |
| Clutch Facing Effective Area | 23.45 in2 |
| Clutch Peak Thermal Input Rate | 21 hp |
| Accessory Miscellaneous | 801603, 935000, 940011, 940012, 940017, 940021 |
| Overhung Load Capacity | 240 lbf |
| Maximum Pressure | 80 psi |
| Brake Facing Type | High Coefficient |
| Inside Dia. | 1.125 in |
| Input Shaft | 1 1/8 in |
| Model | FMCBES-1125 |
| Frame Size | 182TC, 184TC |
| Maximum Static Brake Torque | 497 in lb |
| Output Shaft | 1 1/8 in |
| Bore Range [Min] | 1.125 in |
| Bore Range [Max] | N/A |
| Kits | 801645, 801653 |
| Clutch Facing Edge Color Code | Purple |
| Bore Style | Straight Bore/Shaft |
| Clutch Air Chamber Volume When New | 0.99 in3 |
| Drive Inertia | 24.2 lb in2 |
| Main Category | Clutch-Brakes |
| Product Category | NEMA Flange Mounted |
| Family Name | FMCBES Clutch Brakes |
| Port or Hose Size | 0.125 NPT |
| Clutch Air Chamber Volume When Worn Out | 2.97 in3 |
| Combined Continuous Thermal Dissipation | 0.33 hp |
| Actuation/Return | Air/Spring |
| Approximate Clutch Facing Life | 465 hp-hr |
| Brake Facing Edge Color Code | Purple |
| Photo | FMCBE1375 |
| Brake Facing Effective Area | 23.45 in2 |
| Brake Peak Thermal Input Rate | 21 hp |
| Approximate Brake Facing Life | 465 hp-hr |
| Clutch Facing Type | High Coefficient |
| Maximum Static Clutch Torque | 546 in lb |
| Control Accessories | 170012, 170013, 170014, 170017, 932800, 939101, 939201, 939300, 940001, 940412, 945100, 948801, 948802, 948803, 948804 |
| Weight | 68.0 LB |
| EAN or UPC | 662284199896 |

