- Air Actuation/Spring Return
- 1 1/8" Bore
- High Coefficient Facings
- 21.00 hp Peak Thermal Input Rating
- 182TC/184TC Frame
features
- Enclosed design prohibits worn friction material from escaping clutch-brake and entering the process area
- Mounts directly to C-face motors and reducers, providing absolute control
- Operating speed of 1,800 rpm
- Double-acting piston design prevents overlap of clutch and brake functions
- Design speed up to 1,800 rpm
- Compatible with C-face motors
- Double-acting piston makes overlap impossible
- Flange mounts directly to motors and reducers
- In event of air pressure loss, unit will engage brake
- Spring-engaged brake, air-engaged clutch
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
options
- Foot mount
- Input unit
| Drive Inertia | 24.2 lb in2 |
| Frame Size | 182TC, 184TC |
| Port or Hose Size | 0.125 NPT |
| Control Accessories | 170012, 170013, 170014, 170017, 932800, 939101, 939201, 939300, 940001, 940412, 945100, 948801, 948802, 948803, 948804 |
| Clutch Air Chamber Volume When New | 0.99 in3 |
| Overhung Load Capacity | 240 lbf |
| Main Category | Clutch-Brakes |
| Clutch Facing Edge Color Code | Purple |
| Inside Dia. | 1.125 in |
| Approximate Clutch Facing Life | 465 hp-hr |
| Maximum Pressure | 80 psi |
| Output Shaft | 1 1/8 in |
| Actuation/Return | Air/Spring |
| Brake Facing Type | High Coefficient |
| Photo | FMCBE1375 |
| Input Shaft | 1 1/8 in |
| Bore Style | Straight Bore/Shaft |
| Clutch Peak Thermal Input Rate | 21 hp |
| Brake Facing Edge Color Code | Purple |
| Clutch Facing Type | High Coefficient |
| Model | FMCBES-1125 |
| Open Or Enclosed Design | Enclosed |
| Clutch Facing Effective Area | 23.45 in2 |
| Family Name | FMCBES Clutch Brakes |
| Combined Continuous Thermal Dissipation | 0.33 hp |
| Brake Facing Effective Area | 23.45 in2 |
| Maximum Static Brake Torque | 497 in lb |
| Brake Peak Thermal Input Rate | 21 hp |
| Bore Range [Max] | N/A |
| Bore Range [Min] | 1.125 in |
| Product Category | NEMA Flange Mounted |
| Clutch Air Chamber Volume When Worn Out | 2.97 in3 |
| Maximum Static Clutch Torque | 546 in lb |
| Approximate Brake Facing Life | 465 hp-hr |
| Finish | Black Oxide |
| Accessory Miscellaneous | 801603, 935000, 940011, 940012, 940017, 940021 |
| Kits | 801645, 801653 |
| Weight | 68.0 LB |
| EAN or UPC | 662284199896 |

