- Air Actuation/Spring Return
- 1 3/8" Bore
- Standard Coefficient Facings
- 28.00 hp Peak Thermal Input Rating
- 213TC/215TC Frame
features
- Enclosed design prohibits worn friction material from escaping clutch-brake and entering the process area
- Mounts directly to C-face motors and reducers, providing absolute control
- Operating speed of 1,800 rpm
- Double-acting piston design prevents overlap of clutch and brake functions
- Design speed up to 1,800 rpm
- Compatible with C-face motors
- Double-acting piston makes overlap impossible
- Flange mounts directly to motors and reducers
- In event of air pressure loss, unit will engage brake
- Spring-engaged brake, air-engaged clutch
compliances
- 0
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
options
- Foot mount
- Input unit
| Clutch Peak Thermal Input Rate | 28 hp |
| Input Shaft | 1 3/8 in |
| Inside Dia. | 1.375 in |
| Clutch Facing Effective Area | 30.63 in2 |
| Clutch Facing Type | Standard Coefficient |
| Finish | Nickel Plated |
| Control Accessories | 170012, 170013, 170014, 170017, 932800, 939101, 939201, 939300, 940001, 940412, 945100, 948801, 948802, 948803, 948804 |
| Actuation/Return | Air/Spring |
| Brake Facing Type | Standard Coefficient |
| Manufacturer Family | Model FMCBES-1375 Totally Enclosed Flange-Mounted Clutch-Brake (Spring-Engaged) |
| Combined Continuous Thermal Dissipation | 0.44 hp |
| Bore Style | Straight Bore/Shaft |
| Maximum Pressure | 80 psi |
| Drive Inertia | 61.6 lb in2 |
| Model | FMCBES-1375 |
| Maximum Static Clutch Torque | 680 in lb |
| Product Category | NEMA Flange Mounted |
| Open Or Enclosed Design | Enclosed |
| Clutch Air Chamber Volume When Worn Out | 5.13 in3 |
| Frame Size | 213TC, 215TC |
| Output Shaft | 1 3/8 in |
| Approximate Brake Facing Life | 1225 hp-hr |
| Clutch Facing Edge Color Code | Red |
| Main Category | Clutch-Brakes |
| Approximate Clutch Facing Life | 1225 hp-hr |
| Brake Facing Edge Color Code | Red |
| Bore Range [Max] | N/A |
| Outside Dia. | 10.38 in |
| Brake Facing Effective Area | 30.63 in2 |
| Overhung Load Capacity | 350 lbf |
| Brake Peak Thermal Input Rate | 28 hp |
| Clutch Air Chamber Volume When New | 1.71 in3 |
| Kits | 801647, 801654 |
| Accessory Miscellaneous | 801606, 936041, 940011, 940012, 940017, 940021 |
| Maximum Static Brake Torque | 495 in lb |
| Overall Length | 12.12 in |
| Family Name | FMCBES Clutch Brakes |
| Port or Hose Size | 0.125 NPT |
| Bore Range [Min] | 1.375 in |
| Weight | 92.0 LB |
| EAN or UPC | 662284184335 |

