- Air Actuation/Spring Return
- 1 3/8" Bore
- Standard Coefficient Facings
- 28.00 hp Peak Thermal Input Rating
- 213TC/215TC Frame
features
- Enclosed design prohibits worn friction material from escaping clutch-brake and entering the process area
- Mounts directly to C-face motors and reducers, providing absolute control
- Operating speed of 1,800 rpm
- Double-acting piston design prevents overlap of clutch and brake functions
- Design speed up to 1,800 rpm
- Compatible with C-face motors
- Double-acting piston makes overlap impossible
- Flange mounts directly to motors and reducers
- In event of air pressure loss, unit will engage brake
- Spring-engaged brake, air-engaged clutch
compliances
- 0
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
options
- Foot mount
- Input unit
| Clutch Facing Effective Area | 30.63 in2 |
| Clutch Peak Thermal Input Rate | 28 hp |
| Manufacturer Family | Model FMCBES-1375 Totally Enclosed Flange-Mounted Clutch-Brake (Spring-Engaged) |
| Inside Dia. | 1.375 in |
| Control Accessories | 170012, 170013, 170014, 170017, 932800, 939101, 939201, 939300, 940001, 940412, 945100, 948801, 948802, 948803, 948804 |
| Actuation/Return | Air/Spring |
| Brake Facing Effective Area | 30.63 in2 |
| Brake Facing Type | Standard Coefficient |
| Maximum Pressure | 80 psi |
| Model | FMCBES-1375 |
| Bore Style | Straight Bore/Shaft |
| Bore Range [Max] | N/A |
| Family Name | FMCBES Clutch Brakes |
| Clutch Air Chamber Volume When Worn Out | 5.13 in3 |
| Approximate Clutch Facing Life | 1225 hp-hr |
| Maximum Static Brake Torque | 495 in lb |
| Overhung Load Capacity | 350 lbf |
| Drive Inertia | 61.6 lb in2 |
| Open Or Enclosed Design | Enclosed |
| Combined Continuous Thermal Dissipation | 0.44 hp |
| Brake Facing Edge Color Code | Red |
| Finish | Nickel Plated |
| Approximate Brake Facing Life | 1225 hp-hr |
| Outside Dia. | 10.38 in |
| Clutch Facing Edge Color Code | Red |
| Maximum Static Clutch Torque | 680 in lb |
| Input Shaft | 1 3/8 in |
| Frame Size | 213TC, 215TC |
| Port or Hose Size | 0.125 NPT |
| Main Category | Clutch-Brakes |
| Kits | 801647, 801654 |
| Product Category | NEMA Flange Mounted |
| Overall Length | 12.12 in |
| Brake Peak Thermal Input Rate | 28 hp |
| Clutch Air Chamber Volume When New | 1.71 in3 |
| Accessory Miscellaneous | 801606, 936041, 940011, 940012, 940017, 940021 |
| Bore Range [Min] | 1.375 in |
| Clutch Facing Type | Standard Coefficient |
| Output Shaft | 1 3/8 in |
| Weight | 92.0 LB |
| EAN or UPC | 662284184335 |

