- Cylindrical Bore Type
- 60 mm I.D.
- 130 mm O.D.
- 31 mm Width
description
- NACHI Ceramic Hybrid Deep-Groove Ball Bearings have Silicone Nitride (ceramic) non-conductive rolling elements which prevent electric arcing damage that can occur from current passing through the bearing. This is primarily an issue in electric motors operated by frequency control. Ceramic Hybrid bearings also boast a 25% higher limiting speed due to the reduced weight of the balls compared to steel.
features
- Ceramic balls are non-conductive, lightweight, more rigid, and are more resistant to thermal expansion compared to steel. NACHI Ceramic Hybrid bearings are availible with 2 Shields (ZZE), C3 clearance, and Polyrex EM grease as standard.
| Bore Type | Cylindrical Bore |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| I.D. | 60 mm |
| Outer Ring Material | Steel |
| Seals or Shields | 2 Shields |
| Snap Ring | No |
| Width | 31 mm |
| ISO Precision Class | P0 |
| Inner Ring Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 102500 N |
| Cage Material | Steel |
| Grease Fill | Polyrex EM |
| Ball Material | Silicone Nitride |
| O.D. | 130 mm |
| Limiting Speed - Grease | 6750 rpm |
| Bearing Type | Ceramic Hybrid Deep Groove |
| Rolling Element Material | Silicone Nitride |
| Static Load Rating [Max] | 65000 N |
| Weight | 3.75 LB |
| EAN or UPC | 4991893858808 |

