- Cylindrical Bore Type
- 60 mm I.D.
- 130 mm O.D.
- 31 mm Width
description
- NACHI Ceramic Hybrid Deep-Groove Ball Bearings have Silicone Nitride (ceramic) non-conductive rolling elements which prevent electric arcing damage that can occur from current passing through the bearing. This is primarily an issue in electric motors operated by frequency control. Ceramic Hybrid bearings also boast a 25% higher limiting speed due to the reduced weight of the balls compared to steel.
features
- Ceramic balls are non-conductive, lightweight, more rigid, and are more resistant to thermal expansion compared to steel. NACHI Ceramic Hybrid bearings are availible with 2 Shields (ZZE), C3 clearance, and Polyrex EM grease as standard.
| Rolling Element Material | Silicone Nitride |
| Outer Ring Material | Steel |
| Inner Ring Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 102500 N |
| Grease Fill | Polyrex EM |
| Bore Type | Cylindrical Bore |
| Limiting Speed - Grease | 6750 rpm |
| Width | 31 mm |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Ball Material | Silicone Nitride |
| O.D. | 130 mm |
| Seals or Shields | 2 Shields |
| I.D. | 60 mm |
| Static Load Rating [Max] | 65000 N |
| Cage Material | Steel |
| Bearing Type | Ceramic Hybrid Deep Groove |
| ISO Precision Class | P0 |
| Snap Ring | No |
| Weight | 3.75 LB |
| EAN or UPC | 4991893858808 |

