- Cylindrical Bore Type
- 70 mm I.D.
- 125 mm O.D.
- 24 mm Width
description
- NACHI Ceramic Hybrid Deep-Groove Ball Bearings have Silicone Nitride (ceramic) non-conductive rolling elements which prevent electric arcing damage that can occur from current passing through the bearing. This is primarily an issue in electric motors operated by frequency control. Ceramic Hybrid bearings also boast a 25% higher limiting speed due to the reduced weight of the balls compared to steel.
features
- Ceramic balls are non-conductive, lightweight, more rigid, and are more resistant to thermal expansion compared to steel. NACHI Ceramic Hybrid bearings are availible with 2 Shields (ZZE), C3 clearance, and Polyrex EM grease as standard.
| Seals or Shields | 2 Shields |
| Ball Material | Silicone Nitride |
| Width | 24 mm |
| Snap Ring | No |
| Inner Ring Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 77500 N |
| Outer Ring Material | Steel |
| Bearing Type | Ceramic Hybrid Deep Groove |
| Rolling Element Material | Silicone Nitride |
| Bore Type | Cylindrical Bore |
| I.D. | 70 mm |
| O.D. | 125 mm |
| Cage Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 63750 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 55000 N |
| ISO Precision Class | P0 |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Grease Fill | Polyrex EM |
| Weight | 2.36 LB |
| EAN or UPC | 4991893859348 |

