- Cylindrical Bore Type
- 70 mm I.D.
- 125 mm O.D.
- 24 mm Width
description
- NACHI Ceramic Hybrid Deep-Groove Ball Bearings have Silicone Nitride (ceramic) non-conductive rolling elements which prevent electric arcing damage that can occur from current passing through the bearing. This is primarily an issue in electric motors operated by frequency control. Ceramic Hybrid bearings also boast a 25% higher limiting speed due to the reduced weight of the balls compared to steel.
features
- Ceramic balls are non-conductive, lightweight, more rigid, and are more resistant to thermal expansion compared to steel. NACHI Ceramic Hybrid bearings are availible with 2 Shields (ZZE), C3 clearance, and Polyrex EM grease as standard.
| Ball Material | Silicone Nitride |
| O.D. | 125 mm |
| Grease Fill | Polyrex EM |
| Outer Ring Material | Steel |
| Cage Material | Steel |
| Seals or Shields | 2 Shields |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Static Load Rating [Max] | 55000 N |
| Limiting Speed - Grease | 63750 rpm |
| I.D. | 70 mm |
| Width | 24 mm |
| Rolling Element Material | Silicone Nitride |
| Dynamic Load Rating | 77500 N |
| Inner Ring Material | Steel |
| Bore Type | Cylindrical Bore |
| ISO Precision Class | P0 |
| Bearing Type | Ceramic Hybrid Deep Groove |
| Snap Ring | No |
| Weight | 2.36 LB |
| EAN or UPC | 4991893859348 |

