- Cylindrical Bore Type
- 17 mm I.D.
- 40 mm O.D.
- 12 mm Width
description
- NACHI Ceramic Hybrid Deep-Groove Ball Bearings have Silicone Nitride (ceramic) non-conductive rolling elements which prevent electric arcing damage that can occur from current passing through the bearing. This is primarily an issue in electric motors operated by frequency control. Ceramic Hybrid bearings also boast a 25% higher limiting speed due to the reduced weight of the balls compared to steel.
features
- Ceramic balls are non-conductive, lightweight, more rigid, and are more resistant to thermal expansion compared to steel. NACHI Ceramic Hybrid bearings are availible with 2 Shields (ZZE), C3 clearance, and Polyrex EM grease as standard.
| Seals or Shields | 2 Shields |
| Ball Material | Silicone Nitride |
| Bore Type | Cylindrical Bore |
| Dynamic Load Rating | 11937.5 N |
| O.D. | 40 mm |
| Width | 12 mm |
| Bearing Type | Ceramic Hybrid Deep Groove |
| Inner Ring Material | Steel |
| Cage Material | Steel |
| Grease Fill | Polyrex EM |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Limiting Speed - Grease | 22500 rpm |
| Outer Ring Material | Steel |
| I.D. | 17 mm |
| ISO Precision Class | P0 |
| Rolling Element Material | Silicone Nitride |
| Snap Ring | No |
| Static Load Rating [Max] | 6000 N |
| Weight | 4.59 LB |
| EAN or UPC | 4991893859119 |

