description
- These bearings were developed to minimize operating temperatures, noise and vibration in dynamometer applications. To achieve best results, the value of eccentricity marked on the inner ring face should be aligned 180° opposite the high point of eccentricity measured at the shaft journal.
features
- ABEC 5 inner ring tolerance
- Inner ring eccentricity value marked on inner ring face at the location of maximum lateral runout
- Special internal radial clearance
- Special E grade balls
- High speed
- Lightweight
- Inner ring land-guided phenolic separators
| Temperature Range [Max] | 225 °F |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| No. in Set | Single Bearing |
| Series | 300RDM |
| I.D. | 3.94 in, 100 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Flush Ground | No |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Static Load Rating | 200 kN |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Radial Internal Clearance Specification | Special Radial Clearance |
| Seal Type | Unsealed |
| Contact Angle | 15 Degree |
| Preload Level | None |
| Rows of Balls | Single |
| Precision Level | Medium Precision (ABEC 5) |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Bore Type | Cylindrical |
| Cage Material | Phenolic |
| O.D. | 8.46 in, 215 mm |
| Seal Material | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| Enclosure | Open |
| Inch/Metric | Metric |
| Dynamic Load Rating | 212 kN |
| Material | Bearing Steel |
| Ball Material | Steel |
| Width | 1.85 in, 47 mm |
| Outer Ring Width | 1.85 in, 47 mm |
| Inner Ring Width | 1.85 in, 47 mm |
| Weight | 16.965 LB |
| EAN or UPC | 97741009577 |

