description
- These bearings were developed to minimize operating temperatures, noise and vibration in dynamometer applications. To achieve best results, the value of eccentricity marked on the inner ring face should be aligned 180° opposite the high point of eccentricity measured at the shaft journal.
features
- ABEC 5 inner ring tolerance
- Inner ring eccentricity value marked on inner ring face at the location of maximum lateral runout
- Special internal radial clearance
- Special E grade balls
- High speed
- Lightweight
- Inner ring land-guided phenolic separators
| Temperature Range [Max] | 225 °F |
| Contact Angle | 15 Degree |
| Cage Material | Phenolic |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. | 8.46 in, 215 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Preload Level | None |
| Bore Type | Cylindrical |
| Static Load Rating | 200 kN |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Seal Type | Unsealed |
| Flush Ground | No |
| Material | Bearing Steel |
| Inch/Metric | Metric |
| Width | 1.85 in, 47 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Outer Ring Width | 1.85 in, 47 mm |
| Series | 300RDM |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Radial Internal Clearance Specification | Special Radial Clearance |
| Precision Level | Medium Precision (ABEC 5) |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Seal Material | None |
| Inner Ring Width | 1.85 in, 47 mm |
| Dynamic Load Rating | 212 kN |
| I.D. | 3.94 in, 100 mm |
| Enclosure | Open |
| Ball Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Weight | 16.965 LB |
| EAN or UPC | 97741009577 |

