- Single Row Dynamometer Bearing, 90 mm ID x 190 mm OD x 43 mm Wide, Open, Medium Precision (ABEC 5), Phenolic Cage, Special Internal Clearance, 15° Contact Angle, Maximum Capacity
description
- These bearings were developed to minimize operating temperatures, noise and vibration in dynamometer applications. To achieve best results, the value of eccentricity marked on the inner ring face should be aligned 180° opposite the high point of eccentricity measured at the shaft journal.
features
- ABEC 5 inner ring tolerance
- Inner ring eccentricity value marked on inner ring face at the location of maximum lateral runout
- Special internal radial clearance
- Special E grade balls
- High speed
- Lightweight
- Inner ring land-guided phenolic separators
| Inner Ring Width | 43 mm |
| Series | 300RDM |
| Bore Type | Round Bore |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Flush Ground | No |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bearing Type | Dynamometer |
| Dynamic Load Rating | 41800 lbf |
| Contact Angle | 15° |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision Level | Medium Precision (ABEC 5) |
| Fillet Radius | 2.5 mm |
| icNumber | 7704190 |
| Enclosure | Open |
| Outer Ring Width | 43 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Limiting Speed - Oil | 4000 rpm |
| Seal Type | Unsealed |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| Seal Material | None |
| Radial Internal Clearance Specification | Special Radial Clearance |
| Temperature Range [Max] | 225 °F |
| O.D. | 190 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| I.D. | 90 mm |
| Static Load Rating | 160 kN |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| Rows of Balls | Single |
| Preload Level | None |
| Static Load Rating [Max] | 36000 lbf |
| Ball Material | Steel |
| Precision | Medium |
| Cage Type | Phenolic |
| Cage Material | Phenolic |
| Width | 43.000 mm |
| Weight | 11.682 LB |
| EAN or UPC | 97741009416 |

