- Single Row Dynamometer Bearing, 90 mm ID x 190 mm OD x 43 mm Wide, Open, Medium Precision (ABEC 5), Phenolic Cage, Special Internal Clearance, 15° Contact Angle, Maximum Capacity
description
- These bearings were developed to minimize operating temperatures, noise and vibration in dynamometer applications. To achieve best results, the value of eccentricity marked on the inner ring face should be aligned 180° opposite the high point of eccentricity measured at the shaft journal.
features
- ABEC 5 inner ring tolerance
- Inner ring eccentricity value marked on inner ring face at the location of maximum lateral runout
- Special internal radial clearance
- Special E grade balls
- High speed
- Lightweight
- Inner ring land-guided phenolic separators
| Radial Internal Clearance Specification | Special Radial Clearance |
| Preload Level | None |
| Temperature Range [Max] | 225 °F |
| Inner Ring Width | 43 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Rows of Balls | Single |
| Precision Level | Medium Precision (ABEC 5) |
| Limiting Speed - Oil | 4000 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 36000 lbf |
| Series | 300RDM |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bearing Type | Dynamometer |
| Cage Material | Phenolic |
| Enclosure | Open |
| Seal Type | Unsealed |
| Fillet Radius | 2.5 mm |
| Width | 43.000 mm |
| Outer Ring Width | 43 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| No. in Set | Single Bearing |
| Capacity | Maximum Capacity |
| icNumber | 7704190 |
| O.D. | 190 mm |
| Ball Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Static Load Rating | 160 kN |
| Material | Steel |
| Precision | Medium |
| O.D. Type | Straight |
| Dynamic Load Rating | 41800 lbf |
| Seal Material | None |
| Flush Ground | No |
| Contact Angle | 15° |
| I.D. | 90 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Type | Phenolic |
| Weight | 11.682 LB |
| EAN or UPC | 97741009416 |

