- Single Row Dynamometer Bearing, 80 mm ID x 170 mm OD x 39 mm Wide, Open, Medium Precision (ABEC 5), Phenolic Cage, Special Internal Clearance, 15° Contact Angle, Maximum Capacity
description
- These bearings were developed to minimize operating temperatures, noise and vibration in dynamometer applications. To achieve best results, the value of eccentricity marked on the inner ring face should be aligned 180° opposite the high point of eccentricity measured at the shaft journal.
features
- ABEC 5 inner ring tolerance
- Inner ring eccentricity value marked on inner ring face at the location of maximum lateral runout
- Special internal radial clearance
- Special E grade balls
- High speed
- Lightweight
- Inner ring land-guided phenolic separators
| Locking Device | No Locking Device |
| Bore Type | Cylindrical |
| Origin | Single Row Radial |
| Ball Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Flush Ground | No |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Precision | Medium |
| Seal Type | Unsealed |
| Inch/Metric | Metric |
| icNumber | 7704189 |
| Temperature Range [Max] | 225 °F |
| Limiting Speed - Oil | 4500 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 29000 lbf |
| Limiting Speed - Grease | 3800 rpm |
| I.D. | 3.15 in, 80 mm |
| Series | 300RDM |
| Width | 1.54 in, 39 mm |
| Precision Level | Medium Precision (ABEC 5) |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inner Ring Width | 1.54 in, 39 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Special Radial Clearance |
| Cage Type | Phenolic |
| No. in Set | Single Bearing |
| Contact Angle | 15 Degree |
| Cage Material | Phenolic |
| Seal Material | None |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating | 129 kN |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Dynamic Load Rating | 159 kN |
| Fillet Radius | 2 mm |
| O.D. | 6.69 in, 170 mm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Material | Bearing Steel |
| Outer Ring Width | 1.54 in, 39 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Weight | 8.8 LB |
| EAN or UPC | 97741009256 |

